12December2017

سازمان جوانان کمونیست

گزارش و خبر

گزارش و خبر (187)

تفکیک جنسیتی ابزاریست جهت سرکوب زنان بعنوان نیمی از افراد تشکیل دهنده جامعه و تحمیل باور کالا بودن زنان در نگاه مردان که در نهایت بدنبال ازبین بردن معیارهای اخلاقی و انسانی در جامعه است.

 

معضلاتی چون فقر ، بیکاری ، اعتیاد و فحشا و... تنها نتیجه رکود سیستم اقتصادی حاصل از مدیریت ناکارآمد در داخل کشور و اتلاف سرمایه های مردم بعلت دخالتها و سیاستهای غلط خارج کشور است و تلف کردن حداقل سرمایه های مانده در خزانه ملت بعد از اختلاس و رانت و حقوقهای نجومی در راستای طرحهای اینچنینی خود نیز نشان از بی اهمیتی به حقوق مردم می دهد.

 

در بحبوحه ای که جامعه ایران دهه هاست از عصر مردسالاری و سلطه استبداد و افراط گرایی گذر کرده و زنان بعنوان یکی از پیشروترین جنبشهای موجود مطالبات به حق و قانونی خود را بدست آورده و نهادینه کرده اند تأکید هرچند اندک بر حفظ و تحمیل طرحهای ارتجاعی همچون تفکیک جنسیتی و حجاب اجباری تشدید بیشتر بحران اجتماعی را بدنبال خواهد داشت.

 

تفکیک جنسیتی در نهاد دانشگاه که محل تولید علم و آگاهی و بازتولید کنشهای اعتراضی و اجتماعیست نتیجه عکس بدنبال داشته و محیط دانشگاه نشاط و فعالیتهای دانشجویی خود را مطالبه و دنبال کرده و خواهد کرد.

نه_به_تفکیک_جنسیتی

 

کانال تلگرامی https://t.me/uniiran

پیامگیر تلگرامی @sjktamas

 
 

با شروع سال جدید تحصیلی انتظار می رود دانشگاه یاسوج به عنوان دانشگاه مادر استان پذیرایی و استقبال خوبی از دانشجویان بعمل آورد ولی اخبار این روزهای دانشگاه گویای چنین چیزی نیست.

در طی اخبار هفته اخیر شنیده شده قریب ۱۵۰نفر از دانشجویان غیره بومی دانشگاه یاسوج در رابطه با اسکان مشکل جدی دارند و بی توجهی و کم محلی مسئولین دانشگاه مواجه شده اند. در حالی وظیفه اولیه دانشگاه فراهم کردن خوابگاه برای دانشجویان است و مسولین دانشگاه به بهانه های واهی از زیر آن شانه خالی می کنند.

شنیده حاکی از این است که دانشجویان در روزهای اخیر در مکان های عمومی، مساجد ، پارک و …. اسکان دارند…نکته دیگر این است که بخش اعظمی از این دانشجویان حتی اتاق های خود را تعیین کرده بودند ولی مسولین دانشگاه اقدام به حذف ثبت نام خوابگاهی آنها کرده اند.

براساس اظهارات برخی از دانشجویان این دانشگاه از دیگر نکات بحران برانگیز این روزهای دانشگاه تخریب و ساخت ساز دانشکده کشاورزی است که با شروع سال تحصیلی هنوز اتمام نیافته و گویا برخی کلاس های درس تعطیل و طرح های آزمایشگاهی این دانشکده را با مشکل جدی مواجه کرده است.

طبق شنیده ها از دیگر نکات قابل بحث این است که دانشگاه یاسوج که بیشترین حجم دانشجویی غیر بومی و خوابگاهی را دارد با شروع سال تحصیلی هنوز هیج گونه سرویس حمل نقل تامین نکرده است و ظاهرا ریاست دانشگاه به دلایل اختلافات همیشگی با شهرداری قصد دارد از چنین قراردادی شانه خالی کند و این روزها دانشجویان دانشگاه دولتی که حق استفاده از سرویس و خوابگاه و سایر امکانات دولتی را دارند از آنها محروم می باشند.

برخی شنیدها هم حکایت از این دارد که مسئول صنفی دانشجویان دانشگاه یاسوج به دلیل حمایت از دانشجویان و اعتراض به مسئولان دانشگاه به کمیته انضباطی دانشگاه معرفی شده است.

https://www.instagram.com/p/BaM5KXMHsb1/

 

کانال تلگرامی https://t.me/uniiran

پیامگیر تلگرامی @sjktamad

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

براساس مطالعه‌ای که در سال 1395 در دانشگاه فردوسی مشهد انجام شده است، بیش از 70 درصد دانشجویان مشهدی این دانشگاه در دورۀ روزانه-رایگان، دورۀ دبیرستان را در مدارس غیرانتفاعی گذرانده‌اند و از کلاس‌های خصوصی و عمومی برای آمادگی کنکور بهره برده‌اند.

 

براساس مطالعه‌ای که در یک نمونۀ 6000 نفری از فارغ‌التحصیلان سال‌های اخیر دانشگاه‌های دولتی شهر تهران انجام شده است، حدود 65 درصد نمونه جزو سه دهک پردرآمد جامعه بوده‌اند که اکثر آنها دورۀ دبیرستان را در مدارس غیرانتفاعی گذرانده‌اند. نرخ اشتغال آنها پس از فارغ‌التحصیلی حدود 4 برابر سایر فارغ‌التحصیلان بوده و به فرصت‌های شغلی پردرآمدتری دسترسی یافته‌اند.

 

به تعبیر مایکل والزر (فیلسوف آمریکایی)، فقدان نرده‌های نمادین دولتی موجب شده است تا افراد دارای ثروت بیشتر بر سایر مواهب اجتماعی نظیر آموزش و اشتغال «سلطه» یابند. 

 

به‌رغم این وضعیت، تمام سیاست‌های دولت از یکسو معطوف به کالایی‌کردن هرچه‌بیشتر آموزش عالی است تاجایی‌که امروزه تنها 16 درصد دانشجویان در دوره‌های روزانه-رایگان مشغول به تحصیل‌اند، و از سوی دیگر خصوصی‌سازی هرچه‌بیشتر آموزش عمومی را پیگیری می‌کند (در سالجاری تحصیلی اعلام شد حدود 17 درصد دانش‌آموزان در مدارس غیرانتفاعی ثبت‌نام کرده‌اند).

 

درحالی‌که مجموع بودجۀ آموزش (اعم از آموزش عمومی و آموزش عالی) حدود 10 درصد بودجۀ عمومی دولت را تشکیل می‌دهد، عربستان سعودی در سال 2016 حدود 23 درصد بودجۀ عمومی خود را به حوزۀ آموزش اختصاص داده است.

امید رضایی/فعال صنفی

 

https://www.instagram.com/p/BaQe3Kgn6p-/

 

کانال تلگرامی https://t.me/uniiran

پیامگیر تلگرامی @sjktamas

پنج شنبه ۱۳ مهر به مناسبت روز معلم، هزاران نفر از معلمان شاغل و بازنشستگان لشگری، کشوری، تامین اجتماعی و وزارت بهداشت تجمعات پرشوری در شهرهای مختلف برپا کردند و بر تحقق خواستهای مهم و فوری خود پافشاری کردند. نقش زنان در این تجمعات بسیار چشمگیر بود.

تجمعات پرشور این روز به فراخوان شورای تشکل های صنفی و گروههای مختلف معلمان برگزار شد و بازنشستگان لشگری، کشوری، تامین اجتماعی و وزارت بهداشت نیز وسیعا در این تجمعات شرکت کردند. در این تجمعات حضور فعالین کارگری، بازنشستگان، دانشجویان و فعالین اجتماعی برجسته بود. در برخی شهرها از جمله اصفهان و شیراز تعدادی از خانواده های دانش آموزان نیز در تجمع شرکت داشتند. در تهران بیش از سه هزار نفر در تجمع در مقابل سازمان برنامه و بودجه شرکت کردند. تعداد کثیری نیز در اصفهان، شیراز، تبریز، یزد، مشهد، اهواز، کرمانشاه، زنجان، سنندج، بجنورد، بوشهر، قزوین، مریوان، سقز، ممسنی، شهر کرد، اردبیل، کوهدشت، اسلام آباد غرب، الیگودرز، دلفان، روشمگان و تعداد دیگری از شهرها نیز در مقابل مراکز آموزش و پرورش گرد آمدند و با شعارها و پلاکاردهای مختلف خواستهای بحق خود را فریاد زدند. همزمان در بند هفت زندان اوین نیز با حضور جمعی از زندانیان سیاسی مراسمی به مناسبت روز معلم برگزار شد.

زندانی سیاسی آزاد باید گردد، بهشتی، عبدی، شهابی آزاد باید گردد، معلم زندانی آزاد باید گردد، تحصیل رایگان اعلام باید گردد، معلم میمیرد ذلت نمیپذیرد و تا حق خود نگیریم از پی نمی نشینیم، از جمله شعارهای شرکت کنندگان در این تجمعات بود. بر روی پلاکاردهای متعددی نیز که در دست تظاهرات کنندگان بود خواست های مختلف معلمان و بازنشستگان به چشم میخورد. معلمان زندانی را آزاد کنید، خط فقر ٤ میلیون حقوق ما یک میلیون، معلم کارگر دانشجوی زندانی آزاد باید گردد، جای معلم زندان نیست، تحصیل رایگان، زندگی میخواهیم وعده و بهانه به ما تحویل ندهید، معیشت، منزلت، حق مسلم ماست، و همینطور خواست یکسان سازی حقوق ها که در واقع خواست افزایش دستمزد بود توجه ها را به خود جلب میکرد. در تهران و برخی شهرها قطعنامه هایی در اعتراض به شرایط اسفبار آموزشی در ایران و با تاکید بر خواست های معلمان قرائت کردند. در الیگودرز در قطعنامه ای که توسط یکی از حاضرین قرائت گردید بر خواست تحصیل رایگان برای کلیه کودکان از جمله کودکان مهاجر تاکید شد.

لازم به توضیح است که از چند هفته قبل معلمان و بازنشستگان به استقبال ۱۳ مهر رفتند، تبلیغات وسیعی سازمان دادند و پوسترهای جالب و متعددی که خواست های آنها، اعتراض آنها و همبستگی بخش های مختلف مردم را بیان میکرد، منتشر کردند و فضایی از شور و اتحاد را در میان معلمان و بازنشستگان و بخش های دیگری از مردم ایجاد کردند. تجمعات سراسری 13 مهر بدنبال مبارزات قدرتمند کارگران هپکو و آذرآب و سایر اعتراضاتی که در شهرهای مختلف جریان دارد، گام دیگری مبارزات حق طلبانه مردم را علیه فقر و بیحقوقی، علیه امنیتی کردن اعتراضات و علیه آنچه جمهوری اسلامی به سر مردم آورده است جلو برد. جا دارد که صمیمانه دست کلیه حاضرین در تجمعات امروز و بویژه سازماندهندگان این حرکت بزرگ را بفشاریم.

در سالهای گذشته نیز معلمان به مناسبت روز جهانی معلم تجمعات اعتراضی برگزار کرده اند اما تظاهرات های بزرگ و سراسری امسال و همبستگی بخش های مختلف مردم با آنها در ۱۳ مهر امسال، این روز بعنوان یک روز مهم اعتراضی در تاریخ مبارزه مردم و تحکیم همبستگی میان بخش های مختلف مردم ثبت شد.

https://t.me/jk_org/4159

زنده باد همبستگی زنده باد اتحاد

حزب کمونیست کارگری ایران

۱۳ مهر ۱۳۹۶، ۵ اکتبر ۲۰۱۷

کانال تلگرام: http://tiny.cc/275dny

پیامگیر تلگرام: @sjktamas

تحصیل که حالا به متاعی گران تبدیل شده، در طبقات با توان اقتصادی کم‌تر به امتیاز جنسیتی تبدیل می‌شود. از آن‌جا که عرفاَ نان‌آوری وظیفه مرد و تحصیل راهی برای نان‌آوری قلمداد میشده، خانواده‌ها ترجیح می‌دهند منابع محدود خود را برای حمایت از تحصیل پسران خرج کنند. پسرانی که قرار است بزرگ شوند، کمک خرج والدین باشند، ازدواج کنند و خرج زن و بچه‌هایشان را بدهند. با ادامه این روند به مرور زمان با زنانی روبرو خواهیم شد که بی‌سواد و کم سواد هستند، توانایی کمتری در مشارکت در عرصه عمومی را دارند، از نظر اقتصادی وابسته هستند و نقش عرفی زن ساده خانه‌دار و مادر مهربان ناآگاه را بازی می‌کنند. درصد قابل توجهی از دختران طبقات فرودست حتی اگر ترک تحصیل نکنند در مرحله کنکور متوقف خواهند شد. چرا که اعتماد به نفس ماندن در این رقابت نفس‌گیر ندارند و البته پولی هم برای سرمایه‌گذاری در کنکور برای آن‌ها صرف نمی‌شود. این محرومیت باعث ناتوانی دختران از ورود به دانشگاه، ورود به بازارکار و درجازدن آن‌ها در وضعیت طبقاتی‌شان می‌شود.

#نه_به_خصوصی_سازی_آموزش

#نه_به_تبعیض_جنسیتی

کانال تلگرام https://t.me/uniiran

پیامگیر تلگرام: @sjktamas


در حاشیه طرح ساماندهی (بخوانید بازداشت) کودکان کار

کانال تلگرام https://t.me/iranianLGBTQrights
پیامگیر تلگرام: @sjktamas

مدارس غیردولتی دانش‌آموزان مستعد و درس‌خوان را از طریق شرط معدل و مصاحبه و آزمون ورودی غربال می‌کنند. این کار باعث قطبی شدن وضعیت تحصیلی در مدارس دولتی و غیردولتی می‌شود. در این زمینه می‌توان به روشنی دید که گسترش مدارس غیردولتی به افت کیفیت تحصیلی در مدارس دولتی می‌انجامد. در نتیجه تنها خانواده‌هایی مدارس دولتی را برای فرزندانشان انتخاب می‌کنند که راه دیگری پیش رو ندارند. قابل حدس است که دانش‌آموزانی که در مدارس دولتی به حال خود رها می‌شوند (با هم‌کلاسی‌های درس‌خوان‌تر و معلم‌های بهتری که به مدارس خاص کوچ کرده‌اند) نمی‌توانند به استفاده از تحصیل برای پیشرفت و بهبود وضعیت خود در آینده امید چندانی داشته باشند. این ماندن در فضای رهاشده و علم به این‌که ابزار رقابت در دسترس نیست اعتماد به نفس این دانش‌آموزان را برای خواست وضعیت تحصیلی خوب از بین می‌برد.

https://t.me/uniiran/698

#مدارس_غیردولتی

#خصوصی_سازی_آموزش

#کالایی_سازی_آموزش

#آپارتاید_آموزشی

کانال تلگرام https://t.me/uniiran

پیامگیر تلگرام: @sjktamas

اولین پیامد جدی این روند تبدیل مدرسه به یک بنگاه تجاری است. زمانی که مدارس خصوصی شوند، منطق سود بر آن‌ها حاکم می‌شود. مدرسه به عنوان یک بنگاه اقتصادی به دنبال افزایش سود از طریق افزایش قیمت از یک طرف و کاهش هزینه‌ها از طرف دیگر خواهد بود. ناگفته پیداست چنین روندی به افزایش کیفیت آموزش منتهی نخواهد شد. در حالی که هدف دولت‌ها از حمایت از خدمات عمومی افزایش رفاه در جامعه است، هدف بخش خصوصی افزایش سود است. افزایش قیمت دست‌یابی به خدمات آموزشی را برای بعضی خانواده‌ها دشوار یا غیرممکن می‌کند. زمانی که آموزش عمومی به کالا تبدیل شود کسانی در بازار خدمات آموزشی می‌توانند تقاضاکننده قلمداد شوند که جیبی پرپول داشته باشند. یکی از عواقب هولناک تسلط این منطق، خصوصی شدن دانش است. کسانی می‌توانند با‌سواد باشند که پول داشته باشند (دانا بود هر که پولدار بود). به دنبال همین سیاست است که رقابت در عرصه موفقیت آموزشی که به نظر می‌رسد امروزه بزرگ‌ترین هدف خانواده‌ها و مدارس است به دانش‌آموزانی محدود می‌شود که به خاطر وضعیت مالی خانواده امکان حضور در مدارس غیردولتی، استفاده از بسته‌های آموزشی، کلاس‌های خصوصی و فوق برنامه را دارا هستند. در این شرایط است که امید طبقات فرودست به خودشکوفایی و ارتقای جایگاه طبقاتی از طریق تحصیل به ناامیدی تبدیل می‌شود.

#تحصیل_رایگان #نه_به_خصوصی_سازی_آموزش

کانال تلگرام https://t.me/uniiran

پیامگیر تلگرام: @sjktamas

بنا بر گزارش خبر گزاری های مختلف، انفجاری در یک سالن اجتماعات ۲۱هزار نفری در منچستر بریتانیا منجر به کشته شدن دست‌کم ۲۲نفر و زخمی شدن ۷۹ نفر شده است.
روز ۲۲ مه ساعت ۲۲ و ۳۰۰ دقیقه به وقت محلی، انفجاری در محل «منچستر آرینا» در حالی که کنسرتی در این سالن اجتماعات برقرار بود رخ داد. بیشتر حاضرین در محل نوجوانان و جوانانی بودند که برای کنسرت آریانا گراند، خواننده پاپ آمریکایی در این محل حاضر شده بودند.
???
تصاویر برخی از قربانیان بامداد امروز در سالن کنسرت آریانا در شهر منچستر انگلیس که اکثرا نوجوان بودند.
 
 
Page 1 of 14

connect1