21February2018

سازمان جوانان کمونیست

Sunday, 23 August 2015 17:36

پلاتفرم جنبش رهایی زن در ایران با رویکرد انقلاب زنانه

Written by

در طول بیش از سه دهه اخیر، به عبارتی در طول عمر حکومت جمهوری اسلامی بر جامعه ایران، زنان در ایران در یکی از بدترین شرایط تاریخی یک جامعه به سر برده اند. با توجه به ماهیت این حکومت که برگرفته از قوانین و فرهنگ دین اسلام است و به جنس دوم بودن زن رسمیت میدهد و حقوق زنان را بصورت قانونی نیمی از حقوق مردان محسوب میکند، و نیز با توجه به فرهنگ مردسالارانه و عرف سنتی حاکم بر جامعه که هر روزه از طریق مدیای رسمی حکومت در جامعه اشاعه میدهد، زنان یکی از وسیعترین قربانیان جامعه ایران هستند. پر واضح است در چنین جوامعی که طبیعتا نیمی از جمعیت آن را زنان تشکیل می دهند با گرفتن هویت انسانی از زنان و سرکوب مطالبات این بخش از جامعه بصورت رسمی و قانونی، رهائی  و برابری هرگز معنی نخواهد داشت و این جامعه هرگز به استاندارهای یک زندگی انسانی دست پیدا نخواهد کرد.

از روز اول با توجه به کنش و واکنشهای جامعه ایران، مساله زن، هم برای حکومت اسلامی و هم در طرف دیگر قضیه برای زنان مساله مهمی تا به امروز بوده است. چرا که از همان ابتدای وضع قوانین ضد زن و سرکوب مطالبات رهایی بخش زنان، زنان زیر بار حکومت اسلامی نرفتند و این جدال تا به امروز ادامه داشته است. جنبش رهای زن یکی از قویترین و وسیعترین جنبش های اجتماعی در طول تاریخ مبارزات مردم ایران بوده که هویت انسانی، آزاد و برابر زنان و حذف نقش مذهب در زندگی زنان را مطالبه کرده است. بعد از اعتراضات سال 88 که زنان صف اول اعتراضات علیه حکومت اسلامی را تشکیل میداند و نیز اعتراضی تر شدن جامعه و همچنین دسترسی بیشتر زنان و جوانان از طریق شبکه های اجتماعی چون فیسبوک و تویتر، با یکدیگر شاهد رویکرد جنبش رهایی زنان به یک انقلاب زنانه در ایران هستیم که نه تنها گامی رو به عقب برنمیدارد بلکه مطالبات خود را با گامهای بلندتر و ساختارشکنانه برمیدارد. موج بی حجابی و پیشروی و عریضتر شدن این موج یکی از نمونه های محکم در راستای پیشبرد این انقلاب است.

سازمان جوانان کمونیست (سازمان جوانان حزب کمونیست کارگری ایران) به عنوان یک سازمان سیاسی پیشرو در عرصه جنبش رهایی زن، برای پیشبرد این انقلاب در جهت دستیابی به خواسته های زنان، یکی از اولویتهای مبارزات مردم ایران را سازماندهی و تقویت موج عظیم جنبش آزادی و برابری می داند. آنچه مسلم است هسته اصلی و پایگاه قدرت این جنبش را نیروی جوانان به خصوص زنان جوان تشکیل میدهد، نه هیچ جناح و دسته ای از حکومت جمهوری اسلامی و مدافعینش. تاریخ به وضوح نشان داده  درهمه جوامعی که در آن انسانها به حق و حقوق خود به صورت قانونی دست یافته اند،  همواره مبارزاتی  پیشرو و پرتلاش برای رسیدن به خواسته های آن جامعه صورت گرفته است. لذا آنچه نیاز مبرم جوامع کنونی علی الخصوص جوامعی با تبعیض فاحش بر زنان  چون جامعه ایران است، مبارزه برای برابری کامل و بدون قید و شرط زن و مرد در همه سطوح است. و یکی از ملزومات این مبارزه هر چه بیشتر و سازماندهی شدن نیروی انسانی حول مطالبت این جنبش است.

سازمان جوانان کمونیست در راستای دستیابی زنان به هویت انسانی، آزاد و برابر و مبارزه با همه پدیده های زن ستیز چون قوانین مردسالار، مذهبی و سنتی و نیز سیستم دید کالائی به زن پلاتفرم زیر را ارائه میدهد و حول محور این مطالبات بی صبرانه در داخل و خارج از ایران پافشاری و فعالیت میکند و از همه فعالین عرصه زنان و نهادها و انجمن های مدافع حقوق زن میخواد که این پلاتفرم را در دستور کار خود قرار دهند. دست همه شما مبارزین راه انسانی را به گرمی میفشاریم.

پلاتفرم جنش رهایی زن:

  • لغو کامل همه قوانین مذهبی و مردسالار از قانون اساسی
  • لغو کامل حجاب اجباری
  • لغو کامل تفکیک جنسیتی در همه سطوح جامعه از وسائل نقلیه تا مدارس و دانشگاهها.
  • برابری بی قید و شرط زن و مرد در سطح حقوق اجتماعی و فردی، در سطح فعالیتهای سیاسی، اداری، اقتصادی و قضائی هم در انتخابات و هم در واگذاری پست و مقام، شرایط تحصیلی برابر، مشاغل و همه قوانین کار و بیمه اجتماعی و نیز مزد برابر برای کار مشابه با ملاحظات قانونی دوران بارداری و زایمان زنان.
  • برابری کامل در قوانین خانواده اعم از برابری در سرپرستی و مدیریت همه امور مربوط به کار خانگی، فرزندان، دارائی ها و دیگر اموری که بصورت مشترک به زن و مرد مربوط می شود. به عبارتی لغو کامل همه امتیازاتی که تحت عنوان سرپرست خانواده به مرد داده شده است.
  • برخورداری از حق برابر برای طلاق و حضانت کودکان در صورت جدائی برای زن و مرد. لغو قانون چند همسری و نیز صیغه نه فقط برای مردان متاهل، بلکه لغو کلی قانون صیغه در هر سطحی.
  • اعمال مجازات قانونی برای هر نوع اعمال خشونت ، آزارجسمی و روانی، تحقیر و اعمال محدودیت علیه زنان  در هر زمینه ای و بنا به هر دلیلی اعم از مذهبی، سنتی، مردسالار و ناموسی.  
  • لغو هر گونه نابرابری که تحت عنوان ناموس بر زن اعمال شده و ممنوعیت استفاده از الفاظی چون دوشیزه، بانو و خواهر که زن را مشخصا با توجه به موقعیت و ارتباطی که با مرد دارد تعریف می کند.
  • به رسمیت شناختن زن به عنوان یک انسان با هویت مستقل و آزاد بر تصمیم گیری بر نحوه پوشش، سبک زندگی و ارتباطات اجتماعی، فردی و شخصی اعم از عاطفی و جنسی  بدون دخالت هر نوع شخص حقیقی و حقوقی.

 

 

سازمان جوانان کمونیست

22 تیر 1393

13 جولای 2014

 

راه های تماس با ما از طریق وایبر، تلگرام، لاین، واتس آپ با شماره 0046739681438 هست. یا اینکه با ایمیلThis email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. نظراتتون رو برامون بفرستید.

راه های دیگر تماس:

اسکایپ: javanan.tamas

فیسبوک: https://www.facebook.com/cyo.sjk

گوگل پلاس: http://goo.gl/sr55q3

انقلاب زنانه - Women's Revolution

اینستاگرام: javanan.komonist

توئیتر: javanankomonist@

Add comment


Security code
Refresh

connect1