21February2018

سازمان جوانان کمونیست

Wednesday, 29 November 2017 17:45

یک رسم عجیب در قرقیزستان که عروس رو می دزدند

Written by

«آلا کاچو» یعنی «بردار (بگیر) و فرار کن». بر اساس آمار یک سازمان مردم نهاد محلی ۴۰ درصد زنان قوم قرقیز از طریق ربوده شدن توسط مردانی که شوهرشان شده‌اند ازدواج کرده‌اند.
به عبارتی ازدواج ۴۰ درصد زنان قرقیز به سبک آلا کاچو بوده است،دو سوم این عروس ربایی‌ها بدون اطلاع و توافق عروس بوده است.در قرقیزستان،در بعضی موارد ربودن عروس بر اساس برنامه قبلی و با توافق دختر و پسر صورت می گیرد،با وجودی که دولت این عمل را از سال ۱۳۷۳ غیرقانونی اعلام کرده.
با این وجود مسئولین و مقامات محلی چشم خود را به روی آن به آسانی می‌بندند و به ندرت سخت‌گیری نشان می‌دهند،روش معمول در آلا کاچو در قرقیزستان به این صورت است که داماد آینده گروهی از جوانان را جمع می‌کند و با هم سوار بر خودرویی می‌شوند و به جستجوی عروس آینده می پردازند
دختر بدون اینکه بویی ببرد و به چیزی شک کند از خیابان ربوده می‌شود و با گرفتن دست و پایش او را به زور به داخل ماشین کشیده و مستقیم به خانه مرد می‌برند،در خانه، خانواده مرد قبلا مقدمات عروسی را آماده کرده‌اند.
زمانی که دختر به داخل خانه مردی که او را ربوده برده می‌شود زنان مسن خانه (گیس سفیدان) نقش کلیدی را در متقاعد کردن او به قبول پیشنهاد مرد بازی می‌کنند. زنان سعی می‌کنند سر عروس را با روسری سفیدی بپوشانند
روسری سفید در سر علامت این است که عروس راضی شده و آماده است تا با رباینده خود ازدواج کند. بعد از ساعت‌ها تقلا و جنگ و جدل تقریبا ۸۴ درصد دختران ربوده شده موافقت خود را با عروس شدن اعلام می‌کنند. بقیه ۱۶ درصد باقی مانده موفق می‌شوند به خانه برگردند
والدین دختر ربوده شده نیز اغلب دختر خود را برای ازدواج تحت فشار می‌گذارند چرا که زمانی که دختر به خانه رباینده‌اش قدم گذاشت دیگر دختر به حساب نمی‌آید و بازگشت به خانه مایه شرمساری خانواده‌اش می‌شود،برای حفظ آبرو بیشتر دختران مایل‌اند با ربایندگان خود زیر یک سقف زندگی کنند.
امروزه ربودن عروس به طرز وحشتناکی در قرقیزستان رواج یافته است،ازدواج‌هایی که از این رویداد ناشی می‌شود به طور چشمگیری باعث بروز رقم بالایی از سوء استفاده در خانه، طلاق و خودکشی می‌شود.
#نه_به_خشونت_علیه_زنان
نظر شماعزیزان راجع به این مطلب چیست؟
نظرات خودرابرای مابفرستیدتاآن رامنتشرکنیم وراجع به آن صحبت کنیم

کانال تلگرام https://t.me/iranianLGBTQrights

 


پیامگیر تلگرام: @sjktamas

 

Add comment


Security code
Refresh

connect1